Biuro sprzyjające pracownikom

Nie każdy właściciel firmy stacjonującej w centrum miasta, może pozwolić sobie na piękne widoki ukazujące się za oknami. Słońce wschodzące czy zachodzące nad budynkami, przepiękne rośliny czy nawet perspektywa zatłoczonej ulicy – bywa, że jesteśmy pozbawieni wszystkiego, a jedyny widok z okna to ściana kolejnego budynku. Na szczęście możemy to łatwo zmienić…

Potrzeby szefa i pracowników

Praca w biurze przywołuje stereotyp łatwej i przyjemnej – picie kawy, spędzanie czasu przy komputerze głównie na rozrywce czy po prostu przeczekiwanie czasu do momentu, który wybije godzinę powrotu do domu – to główny skojarzenia.

W rzeczywistości bywa inaczej – spędzanie kilku, a nawet kilkunastu godzin w biurach, trudna praca wymagająca skupienia i precyzji, podczas której jeden błąd może spowodować niekorzyść prawną bądź finansową dla całej firmy to ogromna odpowiedzialność. Z tego powodu właściciele coraz większą uwagę przywiązują do wystroju wnętrza biur, które powinno sprzyjać aktywności i dobremu samopoczuciu pracowników, wywołując w nich miłe uczucia i chęć do pracy.

Niepotrzebne są dowody w postaci badań lub ankiet, które wskazywałyby, że teoria mówiąca o istocie piękna i estetyki wokół człowieka znacznie wpływa na jego pracę – wszyscy o tym wiemy. W ładniejszym, przyjemnym otoczeniu po prostu pracuje się lepiej.

Aranżacja biur

Przy aranżacji stanowisk i pomieszczeń biurowych należy pamiętać o jednej podstawowej kwestii – ta sztuka znacznie różni się od aranżacji typowych dla pomieszczeń mieszkalnych. Wszystko za sprawą specyfiki takiego miejsca – wystrój wnętrza należy dobierać uwzględniając potrzeby, profil i przede wszystkim strategie danej firmy.

Na podstawie takich informacji wykonuje się projekt funkcjonalny, który określa lokalizacje poszczególnych pomieszczeń i propozycje ich wystroju.

Moda na wystrój

Obecnie w biurach ogromną popularnością cieszy się aranżacja typu „Open Space”, a więc wystrój ze szczególnym uwzględnieniem otwartej przestrzeni. Popularności temu rozwiązaniu przysparza fakt, iż daje ona możliwość efektywnego wykorzystania całej powierzchni biura, niezależnie od tego, jaki jest profil przedsiębiorstwa i czy istnieje konieczność dzielenia biura na poszczególne pokoje, tworząc miedzy pracownikami pewnego rodzaju blokady.

Rozwiązanie Open Space stwarza znacznie większą możliwość integracji pomiędzy współdziałającymi ze sobą pracownikami, jednocześnie polepszając przepływ informacji między nimi.

Dodatki i atrakcje

W firmie nie powinno zabraknąć jednak miejsc o bardziej prywatnej specyfice, pozwalającej pracownikom na chwilę dla siebie, małą przerwę i odpoczynek, a szefom na swobodne omawianie ważnych spraw  firmy bądź spotkania biznesowe.

Dla właścicieli nierzadko uruchamia się rozwiązanie znane jako meeting room, czyli pokój spotkań, który pomaga kreować dobre relacje w firmie.

Dla pracowników natomiast wprowadza się pokój umożliwiający im wypicie kawy, posiłek czy najzwyklejszą przerwę – sprzyjający wyciszeniu i relaksowi niezbędnemu do odzyskania sił witalnych i motywacji do pracy.

Inne możliwości

Większe firmy, które stacjonują w dużych budynkach, o większych możliwościach, mogą umożliwić pracownikom wyjście na taras bądź ogród, gdzie spotkają się z naturą najlepiej wpływającą na ich samopoczucie.

A jeśli nie ma takich możliwości, a wokół znajdują się tylko mury?

Fototapeta

Niesprzyjająca okolica nie musi przesądzać i wszystkim – pracę w otoczeniu pozbawionym ładnych widoków czy roślinności możemy umilić poprzez rozwiązania techniki. Dzięki obecnym możliwościom możemy dekorować biuro tak, aby przypominało rajski ogród bądź ulicę Nowego Yorku.

Aby to zrobić, potrzebny będzie jeden ruch – zakup fototapety. Fragment natury na ścianie może mieć wpływ zbawienny – bardziej, niż może nam się wydawać.

Zdjęcie widoczne na fototapecie może przedstawiać właściwie wszystko – możliwości są nieograniczone. Firmy zajmujące się wykonywaniem fototapet oferują gotowe rozwiązania, z których możemy wybrać najbardziej odpowiadający nam widok.

To nie wszystko…

Istnieje także możliwość dostarczenia własnego zdjęcia, na podstawie którego wykonana zostanie odpowiedniej wielkości fototapeta – takie rozwiązanie pozwala dostosować ją adekwatnie do specyfiki firmy.

S-O-W-A
  • S-O-W-A