Duża działka – duży wydatek

To, że za dużą działkę w dobrej lokalizacji zapłacimy więcej niż za wybudowany dom jednorodzinny nikogo nie dziwi. Każdy z nas marzy o dużym, pięknie zagospodarowanym terenie, gdzie jest miejsce na relaks, zabawę, sport, a także postawienie garaży, wiat, altanek, domku dla gości. Rzadko jednak w tych marzeniach siadamy na kosiarkę i pielęgnujemy hektary ogrodu.

O jednorazowym wydatku na zakup dużej działki budowlanej nie będziemy mówić. Jest uzależniony on oczywiście od miejsca położenia, rodzaju gruntu, dostępu do sieci uzbrojenia itd. Trzeba jednak pamiętać, że duży teren jest jak własne dziecko – inwestować trzeba przez lata i obserwować, czy nie marnieje. Jeśli tak, inwestować trzeba jeszcze więcej.

Dużą działkę budowlaną trzeba ogrodzić, zagospodarować i pielęgnować. I za to wszystko się płaci duże pieniądze

Zalet działki budowlanej o ponadnormalnej powierzchni jest jednak znacznie więcej niż wad, które wiążą się z kosztami, a jak wiadomo są szczęśliwcy, którzy czasu i pieniędzy nie liczą. Na dużej działce zrealizujemy te projekty domów, które nam się zamarzą. No, chyba że plan zagospodarowania przestrzeni wymusi na nas pewne zmiany, ale nawet jeśli i tak jesteśmy w lepszej sytuacji niż właściciel pasa startowego, o czym pisałam wcześniej.

Super ogrodzenia na ogradzaj.pl

Rozmieścić dom jednorodzinny na działce możemy na wszelaki sposób: i po boku, i po środku, i na obrzeżach. Ważne, by zwrócić uwagę, by frontowa elewacja znajdowała się na południowej stronie. Dzięki temu nasze projekty domów okażą się nie tylko duże i piękne, ale staną się energooszczędne. Na pozostałej części – można wszystko. Budujemy basen, stawiamy altanę ogrodową, rozmieszczamy plac zabaw dla brzdąców i kort tenisowy dla starszych. Planujemy, ile samochodów zmieści się w garażu i czy gości zadowoli domek wybudowany specjalnie dla nich.

Duża działka to również piękny ogród. No i to jest argumentem dla wielu inwestorów, starających się zrealizować marzenie o własnym domu i gotowych poświęcić dodatkowe, niemałe, środki, by choć trochę ogrodu wokół domu mieć.

Projekty domów i ogrodów jednocześnie

Warto o tym pamiętać, że udając się do architekta adaptującego, by zmodyfikował nam projekt do działki, jednocześnie zahaczyć o architekta krajobrazu, który tę działkę nam zagospodaruje. Możemy z tego zrezygnować, jeżeli jesteśmy posiadaczami trzech rabatek z tulipanami i dwóch z selerem. Taką powierzchnię będziemy w stanie samodzielnie pielić, podlewać i pielęgnować. Jeżeli marzy nam się ogród z prawdziwego zdarzenia, w którym organizować będziemy przyjęcia i chronić przed wzrokiem wścibskich sąsiadów, to zaprojektujmy go razem z domem.

Kierowniku, usuń warstwę urodzajną!

Wrażliwy na piękno roślin kierownik budowy nie pozwoli, by koparki i inne bezduszne maszyny rozjechały w tę i z powrotem urodzajną warstwę ziemi na naszej działce. Każe najpierw ją usunąć i zlokalizować w bezpiecznym miejscu. Cenną ziemię urodzajną bardzo łatwo można zniszczyć, a odbudować nie ma wielkiej szansy. Dlatego 20 cm warstwa bezwzględnie powinna zniknąć spod kół kopary. Warto również usunąć ją z miejsca, gdzie będzie stał ten wymarzony dom piętrowy z pięcioma łazienkami, trzema bawialniami i salą kinową. Dzięki temu będziemy mieć więcej ziemi do użyźnienia terenu przeznaczonego na ogród.

Projektancie, zaplanuj nawierzchnię!

To, jak przygotować grunt pod przyszłe zagospodarowanie terenu w dużej mierze zależy od tego, jakich materiałów wykończeniowych użyjemy. Kiedy ekipa budowlana szaleje na placu, zwykle już wiemy, jak będzie wyglądał nasz dom z zewnątrz. Zresztą projekty domów także przedstawiają wizualizację elewacji i sugerują zastosowanie konkretnych materiałów elewacyjnych.

S-O-W-A
  • S-O-W-A

Leave a Comment